tongkat-ali.1s.lv

tongkat-ali.1s.lv

 

Nedaudz par testosteronu.


                                                               

Vispārējā cilvēka aktivitātes spēju samazināšanās tiek skaidrota vienkārši-vecums. Bet, kas vistiešāk šo novecošanos ietekmē? Ir uzskats, ka šis process vistiešākajā veidā sasaistāms ar testosterona līmeni organismā. Pubertātes vecumā tas ir visaugstākais un ir ļoti augsts līdz 25 gadu vecumam, un tad, pakāpeniski samazinās līdz ar vecumu. Daži klīniskie pētījumi liecina, ka pēc 30 gadu vecuma, testosterona līmeņa samazināšanas temps sasniedz 2% gadā. Jāpiebilst, ka līmeņa samazināšanās temps atkarīgs no katra indivīda dzīves veida, uztura. Pierādīts , ka alkohols un smēķēšana ievērojami veicina šo dabisko testosterona līmeņa pazemināšanos, tātad arī novecošanu.

    Ja pieņem, ka organisma spēja izstrādāt testosteronu 25 gadu vecumā ir 100%, tad turpmāk tā ir 70-75% 35 gados, 65-70% 40 gados, 60-65% 45 gados, 55-60% 50 gados, 50-55% 55 gados un 45-50% 60 gados. Ja ņemam vērā , ka tuvākajos 10 gados pensijas vecums sasniegs 65-67, vai pat 70 gadu robežu, ir vērts aizdomāties par  turpmākās dzīves paradumiem un attieksmi pret savu veselību, jo tas vistiešākajā veidā ietekmēs vecumdienu dzīves kvalitāti.
         
Testosterons - tas ir vīrišķais hormons, ko producē vīrieša dzimumorgāni sēklinieki. Šim hormonam ir milzīga nozīme vīrieša dzīvē. Viena no testosterona pamatfunkcijām ir skeleta muskuļu masas pieauguma stimulēšana: jo lielāka testosterona koncentrācija asinīs, jo lielāki un līdz ar to spēcīgāki muskuļi. Tāpēc ar zemu testosterona līmeni nav pamata runāt par augstiem sasniegumiem sportā. 
Pēc The St. Louis ADAM (Androgēnu trūkums novecojušiem vīriešiem) aptaujas, sekojoši simptomi norāda uz testosterona līmeņa pazemināšanos vīriešiem:
1.Dzimumtieksmes (libido) samazināšanās.
2. Enerģijas nepietiekamība.
3. Izturības samazināšanās, ātra noguruma iestāšanās.
4. Auguma samazināšanās.
5.Dzīvesprieka zudums.
6. Skumjš vai īdzīgs noskaņojums, atmiņas pasliktināšanās, trauksmes sajūta.
7.Erekcijas pasliktināšanās.
8.Sporta rezultātu pazemināšanās.
9.Miegainiba pēc vakariņām.
10. Darba spēju zudums.
Bez tam:
Testosterons veicina eritrocītu (sarkano asins šūniņu) veidošanos kaulu smadzenēs. Tā trūkums organismā var radīt mazasinību ar visām no tās izrietošām sekām.
Testosterons veicina tauku sadegšanu un neļauj veidoties jauniem, tāpēc dažiem kungiem vecumā (pazeminoties hormona līmenim asinīs) sāk veidoties vēderiņš: vīriešiem tauki uzkrājas galvenokārt vēderplēvē, kā arī veidojas tauku uzkrājumi virs gurniem, figūra kļūst “sievišķīga”.
  
Samazināts testosterona līmenis asinīs var būt cēlonis pastiprinātai matu izkrišanai vai palēninātai bārdas ataugšanai: ne velti ir teiciens, ka īsts vīrietis bārdu skuj divas reizes dienā. Bārda jau no seniem laikiem ir bijusi vīrišķības simbols. Sāk pastiprināti augt mati nāsīs un ausīs.
Testosteronam ir liela loma arī ilgdzīvošanā, jo tas samazina holesterīna, zema blīvuma lipoproteīdu līmeni asinīs un līdz ar to mazina stenokardijas risku. Pazeminoties hormona līmenim, rodas pārmaiņas ādā: tā kļūst sausa, krunkojas, vīrietis izskatās krietni vecāks par saviem gadiem. 
Samazināta testosterona koncentrācija asinīs var būt cēlonis arī atmiņas pavājinājumam, domāšanas asuma lejupslīdei, dažādām depresijām, neapmierinātībai ar dzīvi, iniciatīvas un agresivitātes trūkumam. Mazinoties agresivitātei tās labākajā izpausmē, vīrietis nespēj iekarot sievieti, viņam ir bail tuvoties un arī uzsākt dzimumaktu. Šāds vīrietis nespēj aizstāvēt savu sievu un ģimeni, viņam ir grūti būt par līderi un ieņemt vadošus amatus.
Visbeidzot, jāatzīmē šā hormona svarīgā loma dzimumdzīvē. Vīrietim ar samazinātu testosterona koncentrāciju asinīs strauji krītas vai pilnībā zūd dzimumtieksme (ko seksologijā sauc par libido), samazinās erekcija (dzimumlocekļa piebriedums ), mazinās locekļa jutīgums uz dzimumkairinājumu, vājinās arī orgasms jeb patīkamās sajūtas sēklas izšļākšanas laikā. Vīrieša dzimumloceklis un sēklinieki samazinās izmēros un apjomos. Bieži novēro šādu vīrieša izskata īpatnību: liels vēders, mazs falls un mazi, sīki, pat atrofiski sēklinieki. Un - jo lielāks vēders, jo mazāki dzimumorgāni. Šo parādību tautā sauc par “spoguļslimību“, ar ko bieži sirgst alus dzērāji. 

Varbūt daudzi vīrieši saskatīs sevī līdzīgas problēmas, taču panikai nav pamata - testosterona līmenis asinīs ir regulējams rādītājs, protams, fizioloģisko normu ietvaros, atbilstīgi vecumam un vispārējam veselības stāvoklim. 
Kādi ir ieguvumi pēc testosterona līmeņa normalizēšanās:
Uzlabojas olbaltumvielu biosintēze, paātrinot muskuļu veidošanos, pastiprināta sarkano asins šūnu veidošanās, paātrināta ādas reģenerācija, uzlabojas vielu maiņa un tauku sadedzināšanās, samazinās stress, uzlabojas smadzeņu darbība un atmiņa, uzlabojas seksuālā spēja.
Jāatzīmē arī riski , kas saistīti ar pazeminātu testosterona līmeni:
Osteporoze un gūžu kaula lūzumi, sirds slimības un miokards infarkts, asinsvadu slimības, prostātas vēzis ,Senile dementia (vecuma plānprātība, t.sk. Alcheimera slimība).
                                          
Komentāri (0)  |  2012-05-14 06:09  |  Skatīts: 13720x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ